Хрен обыкновенный

Выращивание овощей

Re: Хрен обыкновенный

Сообщение Afanaska » 26 апр 2013, 09:22

Хрен использую для приготовления к холодцу. У меня на участке растет небольшой куст, но мне хватает, всегда выкапываю его корни к Пасзе и свячу в церкви. Потом он хорошо идет к колбасе и салу...
Аватар пользователя
Afanaska
 
Сообщений: 673
Зарегистрирован: 07 янв 2013, 21:06

Re: Хрен обыкновенный

Сообщение Polyushko » 01 май 2013, 20:00

Я уже приготовила два корешка на Пасху, буду его святить в церкви. именно с колбасой, яйцами и салом свежий хрен хорошо идет и за столом съедается на ура!
Аватар пользователя
Polyushko
 
Сообщений: 652
Зарегистрирован: 07 янв 2013, 21:11

Re: Хрен обыкновенный

Сообщение Владимир 61 » 11 мар 2019, 20:46

Рослина хрін в представлення не потребує – здавна в Україні вона була основною приправою до багатьох страв, особливо в консервації. Її можна виростити на дачі, купити на базарі або придбати у вигляді сушеної приправи. Однак мало хто знає, що насправді в баночках з приправою, що продаються в магазинах, продається найближчий родич хрону - катран. Так що ж садити на дачі - хрін або катран? І як виростити коренеплід і при цьому не засмітити ділянку? Давайте розбиратися.
Хрін і катран - схожість і відмінності І хрін (Armoracia), і катран (Crambe) належать до сімейства капустяних (Brassicaceae) і мають подібну морфологію: прикореневу розетку дуже великих хвилястих листів на довгих черешках; волоті суцвіть з дрібних білих квіток і потужне, що добре розростається кореневище з гірким, різким смаком. Обидва види рослин багаторічні, зимостійкі, невибагливі. Однак є і ряд відмінностей, які необхідно враховувати як при вирощуванні, так і при подальшому використанні в кулінарії.
Хрін Катран Агресивність. Хрін - рослина досить агресивна, у нього швидко розростається сильно розгалужене кореневище на якому знаходиться величезна кількість сплячих бруньок, здатних проростати з будь-якої глибини. Тоді як кореневище катрана галузиться слабо, але і розростається він повільно.
Терміни збору врожаю. Обидві рослини багаторічні, але для отримання коренів з високими смаковими якостями їх необхідно витягти з землі до початку цвітіння. Тому хрін, що зацвітає на другий рік, краще вирощувати як однорічну рослину. Катран ж, як правило, цвіте на третій рік, тому доцільно викопувати дворічні кореневища, які будуть набагато більшими. Урожайність. Корінь катрана набагато більший, ніж у хрону, саме цим пояснюється його використання у виготовленні соусів. За два роки катран утворює потужний коренеплід діаметром 8 см, довжиною близько 1 м і вагою до 1 кг. За оптимальних умов і в перший рік корінь ще маленький, вагою 150-200 г, діаметром до 3 см і довжиною 30 см, як і у хрону, але краще все-таки рік почекати.
Корінь хрону Корінь катрана Смакові якості. Кореневища обох рослин соковиті, з гірким пряним смаком, однак якщо Ви любитель «гострих відчуттів» - без хрону вам не обійтися. З іншого боку, більш м'який смак катрана дозволяє використовувати його коріння в салатах в свіжому вигляді, а також варити і смажити. У їжу можна використовувати навіть його листя, яке має капустяний присмак, і молоді пагони, що нагадують за смаком спаржу. Особливо смачні «вибілені» пагони. Щоб їх отримати, достатньо перед зимівлею накрити рослину темною плівкою або замульчувати. А ось чи сподобається господарці капустяний присмак листя при консервації, можна визначити тільки на практиці.
Декоративність. Листя хрону досить гарні і можуть стати прикрасою декоративного городу. Але катран набагато ефектніше, тому останнім часом шанується ландшафтними дизайнерами, особливо при створенні білих садів і садів в природному стилі. Пік декоративності катрана - під час цвітіння, коли шапка білих витончених суцвіть схожа на величезну, але легку хмару діаметром до 2 м. Крім того, його листя часто мають блакитний або сизий відтінок, що надає рослині додатковий шарм. Катран шанований ландшафтними дизайнерами, особливо при створенні білих садів і садів в природному стилі.
Катран в ландшафті саду хрін Варієгата Найбільш поширені форми Сорти хрону. Зазвичай городники вирощують хрін звичайний, або сільський (A. rusticana), або його сорти. Сортів у хрону багато, але відмінності в основному в термінах дозрівання. З середньостиглих сортів найбільш популярний сорт Атлант, що відрізняється високою врожайністю і великими, вагою до 350 г, корінням. З пізньостиглих - Суздальський, цінуючи за особливо гострий смак. Є у хрону і строкатолисткова форма - сорт Variegata з листям, що включають багату палітру кольорів: жовтий, кремовий, зелений різного ступеня насиченості. Така рослина прикрасить не тільки город, а й будь-який квітник.
Сорти катрана. Асортимент видових катрана ширший. Найчастіше в культурі зустрічаються катран татарський (C. тataria), приморський (C. мaritima) і серцелиста (С. cordifolia). Останній, як правило, використовується в садовому дизайні як потужний акцент завдяки великим розмірам. Під час цвітіння рослина досягає у висоту 2 м, стільки ж - в діаметрі куща. Використовується як акцентна рослина, а також як фонова для квітників. Якщо на ділянці мало місця, можна замість серцелистого використовувати як декоративні рослини катран татарський або приморський, але ці види зазвичай вирощують в якості овочевих культур. Їх висота не перевищує 1 м, і в ширину вони так не розростаються.
Катран татарський, катран приморський, катран серцелистний Найбільш відомі сорти: Кримський, Пікадром, Акорд. Кілька порад з вирощування Хрін і катран - невибагливі рослини, але для отримання великих, соковитих коренів необхідно все ж дотримуватися ряду вимог. 1. Найголовніше - правильна посадка. Місце для посадки повинно бути сонячне, грунт - родючий і легкий. При посадці, якщо на ділянці мало місця, можна замість серцелиста використовувати як декоративні рослини катран татарський або приморський, але ці види зазвичай вирощують в якості овочевих культур. Їх висота не перевищує 1 м, і в ширину вони так не розростаються. катран татарський катран приморський катран серцелиста Найбільш відомі сорти: Кримський, Пікадром, Акорд.
Кілька порад з вирощування Хрін і катран - невибагливі рослини, але для отримання великих, соковитих коренів необхідно все ж дотримуватися ряду вимог. 1. Найголовніше - правильна посадка. Місце для посадки повинно бути сонячне, грунт - родючий і легкий. При посадці в грунт слід додати органіку у вигляді перепрілого гною, торфу або компосту, а також комплексне мінеральне добриво. 2. Так як рослина морозостійка, висаджувати його можна і восени, і навесні. Не потрібно зберігати до весни посадковий матеріал, просто при зборі врожаю бічні корінці завдовжки 20-30 см слід обрізати і заглибити в землю під кутом: верхня частина повинна бути на глибині 2 см, нижня - 15 см. У разі посадки хрону необхідно зачистити корінь жорсткою тканиною по всій довжині, зберігши тільки верхню і нижню бруньки - це сповільнить розростання. 3. Для стримування розростання коренів хрін потрібно садити в окремі ємності - відра, бочки або спеціально підготовлені контейнери. Можна також закрити краї підготовленої посадкової ями листами фанери або шиферу. Ще один оригінальний спосіб уникнути розростання хрону - помістити посадковий матеріал в поліетиленовий пакет за розміром рази в три ширше кореня, залишивши вільними один сантиметр зверху і два - знизу. 4. Подальший догляд зводиться до підживлення, поливу і розпушування грунту. Підживлення. Раз на місяць слід додавати мінеральні добрива при поливі в кількості 50 г на відро води. Полив. Рослини люблять вологу, тому грунт не повинен пересихати. У суху погоду необхідний рясний полив, 3-4 відра води на 1 м2. Розпушування грунту. Для отримання якісного врожаю необхідно кілька разів на сезон проводити розпушування грунту: до появи сходів - поверхневе, після появи - глибше, на 5-6 см, коли паростки досягнуть висоти 0,2 м - на 10 см. Протягом сезону слід провести таке розпушування ще 3-4 рази. Збір і зберігання врожаю Листя для заготовок починають зрізати в другій половині липня, а збір коренеплодів проводять при пожовтінні нижнього листя, в жовтні - листопаді. Підкопувати хрін бажано вилами, так в землі залишиться менше корінців. Викопані корені підсушують в добре провітрюваному приміщенні і закладають на зберігання. Зберігати найкраще в підвалі в ємностях з піском, але можна і в холодильнику в харчовій плівці з отворами для вентиляції. Посадковий матеріал можна також зберігати в піску в підвалі або прикопати до весни на городі, але при цьому необхідно для себе помітити верхню і нижню частини, щоб не переплутати при посадці: один зріз зробити чітко поперек, а другий - навскіс. Словосполучення «порося з хроном», «севрюга з хроном», «холодець з хріном» стали грою слі що не перекладається завдяки гострому, яскравому смаку, який надає стравам цей коренеплід. І господині широко використовують його при приготуванні різних страв, що спонукає до вирощування цієї рослини у себе на городі. Дотримуючись нехитрих правил агротехніки, ви отримаєте соковиті, великі коренеплоди, а також додасте декоративності своїй ділянці
Джерело: https://www.greenmarket.com.ua/blog/na- ... li-katran/
© Інтернет-магазин GreenMarket
Владимир 61
 
Сообщений: 5018
Зарегистрирован: 05 янв 2017, 18:16

Пред.

Вернуться в Овощи

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 8

cron